Przeczytaj raport, który nie pokazuje mglistej przyszłości – pokazuje science fiction, w którym wszyscy żyjemy już teraz.
Project manager, 44 lata, Teresin
Najprościej ujmując, jest to połączenie świata fizycznego i cyfrowego.
Czy pokazujący reklamę ekran w sklepie to phygital? Nie. Czy telewizor w naszym salonie to phygital? Również nie. Czym zatem jest phygital?
Przyjmujemy, że phygital to połączenie świata fizycznego i cyfrowego przy użyciu technologii, dokonywane na poziomie spersonalizowanych doświadczeń. Ma na celu zbudowanie zaangażowania między człowiekiem a produktem, usługą lub marką.
Jak funkcjonują w świecie phygitalu i czy go rozumieją? Jakie emocje i odczucia wzbudzają w nich konkretne nowinki? Czy postrzegają otaczającą ich technologię jako szansę czy jako zagrożenie?
Zbadaliśmy postawy Polek i Polaków wobec 21 rozwiązań technologicznych, które dotykają każdego aspektu ich codziennego życia – od retailu przez zdrowie i środowisko domowe aż po funkcjonowanie w sferze publicznej. Zależało nam także, aby sprawdzić, jak phygital postrzegają nie tylko najmłodsi, ale również przedstawiciele tzw. silver generation, czyli osoby w wieku poprodukcyjnym.
Postawy Polaków wobec technologii
Młodzi, aktywni na rynku pracy zwolennicy nowych technologii
Stawiane przed faktem dokonanym osoby w wieku poprodukcyjnym
Przedstawiciele pokolenia X, którzy łączą postępowe i zachowawcze postawy
Młodzi praktycy, którzy obawiają się o swoją prywatność
Im bliżej ciała dane urządzenie i im prywatniejszej strefy dotyczy, tym silniejsze wzbudza obawy. To szczególnie ciekawe, biorąc pod uwagę, że najbliższe ciału urządzenia wearables (np. inteligentne zegarki, pierścionki czy opaski) mogą przecież uratować użytkowników w sytuacji zagrażającej życiu. Spośród technologii phygital najbliższych ciału respondenci najczęściej używają zegarków i opasek. Mimo to 42% badanych widzi w takich rozwiązaniach różnego rodzaju zagrożenia.
Fizjoterapeutka, 27 lat, Warszawa
Przestrzeń prywatna, jaką jest dom, to miejsce, do którego Polacy chętnie zaprosiliby więcej technologii. Wśród rozwiązań phygitalowych, o które pytaliśmy, najbardziej znane są aplikacje pozwalające na sterowanie urządzeniami domowymi (87%) oraz aplikacje monitorujące bezpieczeństwo domowe (82%). Nie są one jednak powszechnie używane – aplikacje pozwalające na sterowanie urządzeniami domowymi wykorzystuje 27% badanych, a aplikacje monitorujące bezpieczeństwo domowe jedynie 19%. Badani są otwarci na stosowanie technologii phygitalowych w swoich domach i mieszkaniach – nie widzą w nich zagrożenia i nie odczuwają stresu na myśl o tych rozwiązaniach.
Najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem phygitalowym są kasy samoobsługowe – aż 98% Polek i Polaków deklaruje znajomość tej technologii, a 93% skorzystało z niej przynajmniej raz. W kwestii znajomości rozwiązania sklepy autonomiczne nie pozostają daleko w tyle. Po raz kolejny jednak znajomość technologii niekoniecznie idzie w parze z ich powszechnym używaniem. Mimo wysokiej świadomości w sklepach autonomicznych było jedynie 17% badanych. Może to wynikać z faktu, że liczba autonomicznych sklepów jest stosunkowo mała i znajdują się one w największych miastach. Co więcej, aż 23% respondentów widzi w nich zagrożenie, a 22% odczuwa przez nie stres.
W odniesieniu do infrastruktury publicznej Polki i Polacy oczekują, że ich doświadczenia w świecie fizycznym i cyfrowym będą się łączyć i uzupełniać. Rozwiązania wprowadzane w tej sferze postrzegają pozytywnie i chętnie z nich korzystają. 85% badanych wie o istnieniu cyfrowych biletów komunikacji zbiorowej, zaś o urządzeniach i aplikacjach pełniących funkcję wirtualnych przewodników słyszało 65%. W porównaniu z innymi badanymi rozwiązaniami phygitalowymi respondenci stosunkowo często korzystają z technologii dotykających sfery publicznej – cyfrowe bilety kupuje 52% osób, a z wirtualnych przewodników korzysta 29%.
W przypadku silver generation znajomość rozwiązań nie zawsze przekłada się na ich używanie. Grupa ta charakteryzuje się tzw. wybiórczym ucyfrowieniem. To znaczy, że nabycie kompetencji cyfrowych w danym obszarze nie przekłada się na pozostałe dziedziny ich życia: np. w pracy korzystają z portali internetowych, ale do lekarza rejestrują się przez telefon. Piszą do dzieci na WhatsAppie, ale nie ufają bankowości mobilnej. Ich poczucie konieczności „zaprzyjaźnienia się” z technologią daje efekty, ale nie powoduje dyfuzji na wszystkie obszary życia codziennego.
Pracownik biurowy, 27 lat, Tychy
Niezależnie od wieku, wśród Polek i Polaków panuje dość silne przekonanie, że edukacja na temat sztucznej inteligencji powinna być bardziej powszechna, by społeczeństwo mogło lepiej zrozumieć tę technologię. 79% Entuzjastów wierzy, że AI zmieni dotychczasowy model edukacji. Dla porównania, myśli tak jedynie 54% Sceptyków, co wskazuje na spore dysproporcje między badanymi grupami. Bez względu na postawę wobec technologii większość Polaków uważa, że kwestie AI powinny być odgórnie regulowane.
Raport „Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz. Jak Polacy korzystają z technologii łączących światy offline i online?” powstał na podstawie badania realizowanego dwutorowo.