AirHelp, światowy lider w zakresie odszkodowań lotniczych, uruchomił innowacyjną aplikację mobilną, która redefiniuje podejście do ochrony praw pasażerów. Za jej rozwój odpowiada Future Mind – polska firma doradczo-technologiczna specjalizująca się w tworzeniu produktów cyfrowych dla wymagających branż. Efektem tej współpracy jest inteligentny asystent podróży, który nie tylko automatycznie wykrywa potencjał na uzyskanie odszkodowania, lecz także przeprowadza użytkownika przez proces roszczeń i aktywnie wspiera go na każdym etapie podróży.
AirHelp to globalna firma z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem, która w samym 2024 roku sprawdziła ponad 180 milionów lotów pod kątem odszkodowań. Już ponad 2,7 miliona pasażerów uzyskało z jej pomocą należne odszkodowanie. Przeszło 10 milionów użytkowników korzysta regularnie z płatnej subskrypcji AirHelp+, zapewniającej dodatkową ochronę podróży lotniczych. Nowa aplikacja mobilna to kolejny krok w realizacji misji AirHelp, aby zapewnić pasażerom realną pomoc w ich podróży.
Misją AirHelp jest wspieranie pasażerów linii lotniczych i zapewnianie im realnego dostępu do przysługujących im praw. Wprowadzenie bezpłatnej aplikacji do śledzenia lotów było naturalnym kolejnym krokiem. Chcieliśmy dać podróżnym narzędzie z dostępem do informacji w czasie rzeczywistym, które wspiera ich dokładnie wtedy, gdy najbardziej tego potrzebują – w trakcie zakłóceń lotu. Rzeczywistość jest taka, że 79% podróżnych nie zna swoich praw, a 57% twierdzi, że linie lotnicze nigdy ich o nich nie informują podczas zakłóceń, mimo że jest to wymagane prawnie. Nasza bezpłatna aplikacja do śledzenia lotów zapewnia, że pasażerowie nie przegapią należnego im odszkodowania – komentuje Tomasz Pawliszyn, CEO AirHelp.
Zespół Future Mind rozpoczął projekt od pogłębionych analiz potencjalnych sytuacji, jakie mogą spotkać użytkownika w podróży. Stworzono scenariusze użycia uwzględniające różne typy podróży – od prostych lotów krajowych po skomplikowane, międzynarodowe trasy z przesiadkami. Celem było maksymalne uproszczenie interfejsu i stworzenie przejrzystej ścieżki działania w każdej sytuacji. Duży nacisk położono również na design system, który umożliwia łatwe skalowanie aplikacji i rozwój nowych funkcji w przyszłości.
Jedną z najważniejszych cech aplikacji jest jej inteligentne działanie w tle – integracja z kalendarzem i skrzynką e-mail pozwala automatycznie wykrywać nadchodzące oraz już odbyte loty. System weryfikuje, czy dany rejs kwalifikuje się do roszczenia i jeśli tak – automatycznie proponuje użytkownikowi dalsze kroki. Użytkownik otrzymuje powiadomienia push i może złożyć prosty wniosek o odszkodowanie. Całość uzupełniają szczegółowe informacje o statusie sprawy i przewidywanym czasie rozpatrzenia roszczenia.
Wersja aplikacji na iOS pozyska także dodatkową funkcję Live Activities, która umożliwi na bieżąco śledzić informacje o locie bez konieczności otwierania aplikacji. Użytkownicy subskrypcji AirHelp+ otrzymują również wejściówki do saloników VIP w przypadku zakłóceń podróży, a wszyscy korzystający z aplikacji mogą udostępnić trasę podróży rodzinie i znajomym.
W ramach projektu zastosowano podejście offline-first, dzięki czemu aplikacja działa również bez dostępu do Internetu – co jest kluczowe w sytuacjach podróży międzynarodowych. Eksperci Future Mind dostosowali aplikację do struktury w back-end AirHelpu, która porządkuje podróże w logiczne segmenty – od pojedynczych lotów po całe łańcuchy rejsów – co znacząco usprawnia zarówno analizę danych, jak i procesy związane z wypłatą świadczeń.
– Od samego początku wiedzieliśmy, że chcemy stworzyć coś więcej niż tylko narzędzie do składania wniosków o odszkodowanie. Wspólnie z zespołem AirHelp zbudowaliśmy cyfrowego towarzysza podróży, który odpowiada na realne potrzeby pasażerów i eliminuje bariery związane z dochodzeniem swoich praw. Ta współpraca to dla nas także kolejny krok do umacniania naszej pozycji jako firmy wspierającej procesy transformacji cyfrowej w branży turystycznej – mówi Tomasz Koperski, CTO Future Mind, a Solita company.
Dzięki wdrożeniu nowej aplikacji tysiące pasażerów odkryło zaległe roszczenia przy pomocy algorytmów AI, a integracje społecznościowe i funkcje premium znacząco zwiększyły zaangażowanie użytkowników. Jednocześnie aplikacja otworzyła nowe ścieżki konwersji dla usług ubezpieczeniowych AirHelp, tworząc dodatkową wartość dla firmy i klientów.
Kontakt dla mediów:
Julia Dudziak-Dropko
+48 729 115 231
[email protected]