Customer Experience E-commerce
Maciej Cieślukowski Emilia Adamek
Digital Transformation Business
Izabela Franke
Digital Advisory E-commerce
Izabela Franke
Digital Advisory UX research
Jakub Nawrocki
Product Design Design Systems
Łukasz Okoński
Digital Advisory UX research
Maciej Cieślukowski

Featured Insights

Explore all insights
Close
Customer Experience E-commerce
Maciej Cieślukowski Emilia Adamek
Digital Transformation Business
Izabela Franke
Digital Advisory E-commerce
Izabela Franke
Digital Advisory UX research
Jakub Nawrocki
Product Design Design Systems
Łukasz Okoński
Digital Advisory UX research
Maciej Cieślukowski
Explore all insights

Featured Insights

Feb. 4, 2025 5 min read

Barometr Retail: ekologia wciąż na dalszym planie

Barometr Retail: ekologia wciąż na dalszym planie

Z badania Barometr Retail firmy doradczo-technologicznej Future Mind wynika, że połowa firm handlowych dostosowuje swoje strategie kosztowe co kwartał, co świadczy o ich elastyczności w reagowaniu na zmieniające się warunki rynkowe. Coraz częściej strategie te uwzględniają także elementy zrównoważonego rozwoju, który bywa postrzegany jako sposób na ograniczanie wydatków operacyjnych i budowanie przewagi konkurencyjnej. Jednak w praktyce zrównoważony rozwój zyskuje na znaczeniu tylko tam, gdzie wspiera cele finansowe – jedynie 15 proc. firm traktuje go jako priorytet. W efekcie poprawa efektywności energetycznej, choć wciąż obecna w planach, traci na znaczeniu na rzecz działań przynoszących szybsze oszczędności.

W poszukiwaniu efektywności

Z badania Barometr Retail wynika, że połowa firm (50 proc.) weryfikuje i modyfikuje swoje strategie redukcji kosztów co kwartał, a 21 proc. czyni to wyłącznie „w razie potrzeby”. Tylko 12 proc. przedsiębiorstw decyduje się na przegląd takich działań raz na pół roku. Wyraźnym trendem jest natomiast inwestowanie w poprawę efektywności energetycznej – w 2024 roku tę metodę wdrożyło 26 proc. podmiotów. Firmy widzą tu szansę zarówno na oszczędności, jak i budowanie wizerunku odpowiedzialnych społecznie. Pozwala to nie tylko obniżyć koszty operacyjne, lecz także ograniczyć ślad węglowy. W dłuższej perspektywie takie działania mogą wzmocnić relacje z klientami i zapewnić przewagę konkurencyjną, zwłaszcza gdy świadomość ekologiczna konsumentów rośnie.

Ideę odpowiedzialnej marki realizujemy w ramach projektu Lokalnie Odpowiedzialny, złożonego z czterech inicjatyw. Przykładem jest Energooszczędny Sklep — platforma rozwiązań ekologicznych i odpowiedzialnych środowiskowo — oraz Wybieram lokalne, zachęcająca do współpracy rodzimych dostawców i producentów. Dzięki temu redukujemy zarówno koszty energii, jak i ślad węglowy – mówi Marcin Poniatowski, Dyrektor marketingu, Członek zarządu PSH Lewiatan. – Trzecią długoterminową inicjatywą, wspierającą odpowiedzialną markę i cele zrównoważonego rozwoju, jest Fundacja PSH Lewiatan. Z kolei w ramach czwartej inicjatywy — Urodzeni Przedsiębiorcy — edukujemy i wymieniamy się biznesowym doświadczeniem. Nadrzędnym celem jest precyzyjne łączenie potrzeb klientów i przedsiębiorców w lokalnej społeczności, co wspiera technologia oparta na PowerBI – dodaje.

Między deklaracjami a praktyką

Pomimo rosnącej świadomości ekologicznej, tylko 15 proc. firm deklaruje wysoki priorytet dla zrównoważonego rozwoju w ramach strategii redukcji kosztów, przy czym często uzależniają go od zgodności z celami finansowymi. Kolejne 26 proc. badanych przyznaje, że kwestie środowiskowe uwzględnia w umiarkowanym stopniu – zrównoważony rozwój jest brany pod uwagę, ale wpływ finansowy ma pierwszeństwo w podejmowaniu decyzji. Taki sam odsetek twierdzi, że zrównoważony rozwój jest rozważany incydentalnie. Niemal co ósme przedsiębiorstwo (12 proc.) przyznaje, że nie bierze pod uwagę aspektów środowiskowych w strategiach oszczędnościowych.

– Choć w ostatnich latach w ramach GK zrealizowaliśmy liczne inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, nie uważamy, że powinniśmy je szeroko komunikować. Głęboko wierzymy, że działania proekologiczne powinny stać się normą w każdej organizacji nastawionej na długofalowy rozwój. Nasze projekty są rozwijane harmonijnie, ponieważ priorytetyzujemy je, analizując zarówno ich potencjalny wpływ na środowisko, jak i korzyści biznesowe. Dzięki temu, że te dwa aspekty są często ściśle powiązane, jesteśmy w stanie skutecznie łączyć cele ekologiczne z efektywnością operacyjną, osiągając świetne wyniki – wyjaśnia Piotr Szałaśny, Kierownik e-commerce GK Martes Sport.

Koszty i ekologia w retailu

W 2025 roku poprawa efektywności energetycznej nadal pozostanie w planach firm. Obejmuje ona wdrażanie inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem, klimatyzacją i wentylacją, a także wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii oraz wymianę urządzeń na energooszczędne. Jednak, zgodnie z danymi z raportu, znaczenie tej strategii dla obniżenia kosztów operacyjnych spadło – w 2024 roku wynosiło 26 proc., podczas gdy w tym roku planuje ją stosować jedynie 15 proc. firm. Jednocześnie, 12 proc. respondentów dostrzega w rosnącej świadomości ekologicznej klientów szansę rozwoju. Co drugi badany skupia się natomiast na wykorzystaniu analizy danych w prognozowaniu trendów dla branży retail. Te dane wskazują na dynamiczną ewolucję priorytetów. Firmy coraz częściej postrzegają redukcję kosztów i zrównoważony rozwój jako obszary wymagające równoległego doskonalenia.

Dane z naszego Barometru Retail pokazują, że polskie przedsiębiorstwa z branży handlowej przywiązują wciąż stosunkowo małą wagę do inicjatyw ekologicznych. Zyskiwać będą ci retailerzy, którzy obserwują trendy konsumenckie w tym obszarze i dostosowują swoje strategie. Integracja odpowiedzialnych praktyk środowiskowych z efektywnością operacyjną może przynieść firmom długofalowe korzyści – od oszczędności finansowych po wzmocnienie wizerunku – podkreśla Emil Waszkowski, Head of Strategy, Future Mind.

Kontakt dla mediów:

Julia Dudziak-Dropko
+48 729 115 231
[email protected]

We engineer
digital business

Subscribe to our insights

A better experience for your customers with Future Mind.

This field is required. Please fill it in, so we can stay in touch
This field is required.
© 2024 Future mind
all rights reserved