Branża retail dynamicznie adaptuje się do zmieniających się zachowań konsumentów mobilnych. W obliczu rosnącego znaczenia m-commerce, retailerzy zwiększają inwestycje w rozwój aplikacji mobilnych i technologii IT, aby sprostać wymaganiom nowoczesnych klientów. Jak wynika z Barometru Retail firmy doradczo-technologicznej Future Mind, co czwarta firma z sektora handlu planuje zwiększenie inwestycji w infrastrukturę IT w drugiej połowie roku. Ponadto, 45 proc. retailerów uważa, że rozwój m-commerce i rozwiązań mobilnych to aktualnie największa szansa dla branży. Dlatego ponad połowa firm retail zamierza utrzymać inwestycje w rozwój konsumenckich aplikacji mobilnych, a co szósta je zwiększyć.
Inwestycje w rozwój technologii
Firmy z branży retail dostrzegają ogromny potencjał w m-commerce i aplikacjach mobilnych. Zwiększenie inwestycji w rozwój technologii oraz dostosowanie strategii do preferencji konsumentów mobilnych stanowią klucz do sukcesu w dynamicznie zmieniającym się rynku. Aktualnie firmy retail korzystają z wielu strategii generowania przychodów za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Do tych najważniejszych należą sprzedaż produktów lub usług, płatne subskrypcje oferujące dodatkowe korzyści oraz programy poleceń lub referencyjne. Odpowiednio 64 proc., 32 proc. i 14 proc. wskazań wśród ankietowanych w Barometrze Retail. Z kolei plany firm w tym zakresie na najbliższy rok obejmują zwiększenie przychodów z programów poleceń (27 proc.) oraz ofert usług premium, takich jak osobiste doradztwo (14 proc.).
– Konsumenci wymagają od aplikacji mobilnych więcej niż od stron www w wersji desktopowej, szczególnie w kontekście szybkości i wygody. Są bardziej wyczuleni na mechaniki personalizacyjne oraz oczekują nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W zamian retailerzy mogą spodziewać się większej skłonności do impulsywnych zakupów oraz wyższej lojalności wobec marki – podkreśla Izabela Franke, Head of Advisory w Future Mind.
Konsument mobilny – wymagający i lojalny
Klienci korzystający z aplikacji mobilnych częściej dokonują zakupów, szybciej podejmują decyzje zakupowe i są bardziej świadomi, także w kwestii monitorowania najlepszych okazji cenowych i rabatów. Aplikacje mobilne zapewniają im wygodniejsze, bardziej angażujące i spersonalizowane doświadczenie zakupowe niż inne kanały digitalowe. To przekłada się na zwiększoną lojalność i lepsze wyniki sprzedażowe.
– Według danych Statista, 57 proc. klientów preferuje aplikacje mobilne ze względu na łatwość obsługi i dostępność. Tworzenie unikalnych doświadczeń na podstawie analiz danych jest kluczowe dla zrozumienia i spełnienia preferencji użytkowników aplikacji mobilnych. Rosnąca popularność smartfonów jako głównego urządzenia do korzystania z Internetu i wykonywania codziennych czynności, takich jak zakupy, odzwierciedla szersze zmiany w zachowaniach konsumentów. Świadomość tych różnic może pozwolić firmom lepiej zrozumieć preferencje klientów i skuteczniej odpowiadać na ich oczekiwania – podsumowuje Marcin Zduńczyk, Business Solutions Analyst w Future Mind.
Kontakt dla mediów:
Julia Dudziak-Dropko
+48 729 115 231
[email protected]