Growth Business Data
Michalina Leśniak
Digital Transformation Digital Advisory
Maciej Cieślukowski Emilia Adamek
People Values
Tomek Jurek
Digital Advisory Customer Experience Technology
Izabela Franke
Digital Advisory CX Strategy Retail
Jakub Nawrocki
Digital Transformation Retail
Paweł Wasilewski

Featured Insights

Explore all insights
Close
Growth Business Data
Michalina Leśniak
Digital Transformation Digital Advisory
Maciej Cieślukowski Emilia Adamek
People Values
Tomek Jurek
Digital Advisory Customer Experience Technology
Izabela Franke
Digital Advisory CX Strategy Retail
Jakub Nawrocki
Digital Transformation Retail
Paweł Wasilewski
Explore all insights

Featured Insights

Młodzi vs Mobile

Wpatrzeni w ekran, czyli o młodych Polakach i technologii mobilnej

Sprawdź, jak naprawdę korzystają ze smartfonów i aplikacji młodzi Polacy, dla których era mobile to jedyne czasy, jakie znają.

Pobierz raport
Ebook

Patronat honorowy

IAB polska Izba Gospodarki Elektronicznej

Patronat medialny

Wiadomosci Handlowe

Bez telefonu? Nie znamy takich czasów.

Wiktoria, 24 lata

Zapytaliśmy młode Polki i Polaków

W jaki sposób i jak często korzystają ze smartfonów i aplikacji – także podczas zakupów w sklepach stacjonarnych? Jak podchodzą do danych osobowych? Jak radzą sobie z trudną sytuacją gospodarczą, jak bardzo zwracają uwagę na wartości komunikowane przez marki i… czy wyobrażają sobie życie bez smartfona?

Sprawdziliśmy, jak wygląda rzeczywistość młodego pokolenia i co muszą mieć na uwadze firmy kierujące ofertę do tej grupy wiekowej.

Dlaczego młodzi?

W 2023 roku to właśnie młode pokolenie dyktuje warunki rozwoju wielu branż i wyznacza trendy. Polacy poniżej 35. roku życia nie tylko dysponują własnym czasem i pieniędzmi, ale też zapoznają z markami i technologiami starszych krewnych, kształtując tym samym dużo szerszy segment rynku. Firmy, które zaskarbią sobie lojalność najmłodszych konsumentów, mogą liczyć na szeroko zakrojone i długoterminowe korzyści.

Raport to 6 rozdziałów, w których poza wynikami z badania i wnikliwymi wnioskami znajdziesz także komentarze ekspertów Future Mind oraz perspektywę ludzi biznesu, specjalistów w swoich dziedzinach.

Młodzi i ich smartfon

“Młodzi kształtują rzeczywistość aplikacji mobilnych. Bardzo często są „rodzinnymi influencerami”, którzy propagują aplikacje nie tylko wśród rówieśników, ale przede wszystkim przekazują je wcześniejszym pokoleniom. To oni pokazują je rodzicom, wujkom, ciociom czy rodzeństwu 35+. Właśnie dlatego to ich preferencje są tak ważne. Sukces całościowy aplikacji zależy od sukcesu w tej grupie wiekowej”.

Młodzi i ochrona danych

“Kwestie prywatności danych od lat stają się coraz istotniejsze. Ten trend będzie rósł w siłę, a standardy narzucone największym globalnym graczom zaczną zmieniać całą branżę. Istotne jest, aby zanim pojawią się regulacje, firmy oferujące usługi i produkty cyfrowe nie skupiały się jedynie na działaniach zasługujących na miano privacy-washing, ale dla dobra najmłodszych użytkowników przyjęły standardy projektowania, które mają realny wpływ na prywatność w sieci”.

Młodzi i aplikacje mobilne

Nachalne promocje w aplikacjach mobilnych to jedna z najbardziej denerwujących rzeczy dla młodych Polaków.

“Aby skutecznie zaprojektować aplikację dla młodych użytkowników, niezbędna jest obserwacja ich zachowań z telefonem w ręku. Nie tylko to, co mówią, ale przede wszystkim to, jak reagują na interfejs”.

Blokuję powiadomienia z aplikacji ze sklepów odzieżowych (...) ciuchy to ciuchy, nie można za często kupować, a takie powiadomienia bardzo kuszą.

Roksana, 23 lata

Młodzi i phygital

“Phygital nie jest synonimem omnikanałowości ani prostą sumą zalet świata online i offline. Jest zupełnie nowym środowiskiem, które pozwala na fizyczną interakcję z produktami oraz zapewnia ich lepszą dostępność. Młodzi chętnie korzystają z możliwości, które daje tzw. niekończąca się alejka (Endless Aisle). Zamiast wyjść ze sklepu z pustą torbą, wystarczy, że zeskanują kod QR, aby na swoim smartfonie sprawdzić dostępne kolory i rozmiary i zamówić produkt z magazynu centralnego”.

Młodzi i wartości

Wartości są istotne zarówno dla bardziej, jak i dla mniej zamożnych młodych Polaków - wysokość przychodów nie ma wpływu na ich podejście.

“Konsumenci coraz wyraźniej oczekują od marek angażowania się w tematy społecznie istotne. Czas neutralności nieubłaganie dobiega końca. Kluczem jest więc dobra analiza klientów. Marka musi wiedzieć, kim oni są i jakie wartości są dla nich ważne. Empatyzowanie z kupującymi jest konieczne do prowadzenia dialogu”.

Młodzi i sytuacja ekonomiczna

“Telefon to więcej niż dostęp do zasobów internetu, to centrum zarządzania ich światem. A przez ten świat przetacza się właśnie kolejna cyfrowa rewolucja. Dołóżmy do tego globalny kryzys, walkę o naszą planetę oraz wojnę, która nie jest już ani abstrakcyjna, ani odległa, i będziemy mieć obraz szybkich i dynamicznych zmian, z którymi najmłodsi muszą sobie radzić każdego dnia”.

Raport „Młodzi vs Mobile. Wpatrzeni w ekran, czyli o młodych Polakach i technologii mobilnej” powstał na podstawie badania ilościowego na grupie 1011 Polaków w wieku 15-35 lat (metoda CAWI) oraz badania fokusowego przeprowadzonych przy współpracy firmy Future Mind i SW Research w kwietniu 2023 roku.

Młodzi vs Mobile

Wpatrzeni w ekran, czyli o młodych Polakach i technologii mobilnej

Pobierz raport
We engineer
digital business

Subscribe to our insights

A better experience for your customers with Future Mind.

This field is required. Please fill it in, so we can stay in touch
This field is required.
© 2024 Future mind
all rights reserved